Subota , 19 lipnja 2021
Početna / Dešavanja / Obilježavamo Dan planete Zemlje !!!

Obilježavamo Dan planete Zemlje !!!

Dan planete Zemlje

Dan planete Zemlje prvi put je zvanično obilježen 1970.godine u SAD  s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i  o uticaju ljudskog djelovanja na prirodu. Od 1992.godine službeno se obilježava Dan planete Zemlje, a UN su 2009.godine  proglasile 22.april Međunarodnim danom planete Zemlje.

Danas se Dan planete Zemlje obilježava u preko 150 zemalja pod različitom  motom,ali uvijek sa jednakim ciljem:

– razmišljanjem i djelovanjem u smijeru smanjenja čovjekovog štetnog  djelovanja na okoliš.

Moto 51. Dana planete Zemlje je „OBNOVIMO  NAŠU  ZEMLJU“

Učenici Srednje medicinske škole sa profesoricom Izetom Ikanović daju  svoj doprinos u obilježavanju 51.Dana planete Zemlje na način kako to najbolje znaju izražavajući svoju kreativnost kroz crtež,pjesmu,glumu,edukaciju,pa pogledajmo…

Video koji slijedi napravile su Ajla Smajić IIg, Ajla Alić IId i   Aldina Muratović IId. Možete ga pogledati    OVDJE

Video 2, možete pogledati    OVDJE

Video 3 možete pogledati    OVDJE

Adna Redžić 2.b, priredila je ovu Power Point Prezentaciju  Dan planete Zemlje-adna

Dan planete Zemlje

Danas je sretan dan,

Nasa planeta slavi rođendan.

Za rođendan ima želju,

Pomozi joj da je ostvari izgraditelju.

Neka ljubav vlada,

Ulicama svakoga grada.

Neka cvijeta cvijeće,

Neka nestane smeće.

Plavo nebo nek’ ukrasi duga,

I ptice neka se vrate sretne sa juga.

Zelenim poljima nek’ zablista voda,

I neka svako dijete može da hoda.

Glad i bolest nek nestane odma’,

Rata neka ne bude poručuje nam Ona.

Šapnu Zemlja želju,

Ostvari je graditelju!

Sretan ti rođendan planeto Zemljo!

Memić Lejla 2a