Subota , 19 lipnja 2021
Početna / Dešavanja / Obilježavamo Dan maternjeg jezika !!

Obilježavamo Dan maternjeg jezika !!

Ponedjeljak, 22.2.2021.

OBILJEŽAVAMO MEĐUNARODNI DAN MATERNJEG JEZIKA

Međunarodni dan maternjeg  jezika obilježava se svake godine 21. februara od 2000. godine, s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja maternjeg jezika,  te njegovanja jezične i kulturne  različitosti i višejezičnosti.

UNESCOV dokument 16/C iz  1970. godine kaže »Materinski jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti.«

Aktiv profesora  bosanskog, hrvatskog, srpskog jezika i književnosti i učenici Srednje medicinske škole Tuzla, obilježili su Dan maternjeg jezika prigodnim sadržajima, koje možete pogledati u prilozima.

Radove “Slovo o jeziku” napisale su učenice Lejla Gagulić i Adna Islamović. Možete ih preuzeti  OVDJE       i     OVDJE

Na narednim linkovima  možete pogledati kako su naši vrijedni učenici u  video formatu obilježili Dan maternjeg jezika .

Enida Hasifić “Kraj tanana šadrvana”      VIDEO 1

Zašto obilježavamo Dan maternjeg jezika objasnili su nam učenici  ovdje: VIDEO 2

Koju poruku šaljemo odgovornima pogledajte   u     VIDEO 3

Recitaciju “Rodu o jeziku” Petra Preradovića izvodi učenica Nermina Hodžić, 2.b, pogledajte ovdje   >>>  VIDEO 4

Satirični tekst “Domovino” , povodom Dana maternjeg jezika čita naš učenik Edin Džaferović    VIDEO  5

Pored video formata, profesori i učenici potrudili su se, pa smo u hodnicima škole priredili male izložbe s prigodnim panoima i likovnim radovima.

Učenicima i zaposlenicima škole, te svim građanima BiH želimo sretan DAN MATERNJEG JEZIKA !!!