Utorak , 20 listopada 2020
Početna / Dešavanja / Danas je 15.oktobar- Svjetski dan bijelog štapa

Danas je 15.oktobar- Svjetski dan bijelog štapa

15.10.2020.

Svjetski dan slijepih i slabodvidnih osoba.

JU Srednja medicinska škola Tuzla realizira projekat saradnje s  TPO fondacijom Sarajevo i ETOS inicijativom “Pet susreta sa drugim i drugačijim”.

Drugi susreti u okviru ovog projekta se organiziraju online putem u povodu 15.oktobra ,  Svjetskog dana slijepih i slabodvidnih osoba.

Međunarodni dan bijelog štapa se obilježava svakog 15.oktobra od 1964. godine, kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik SAD-a, taj dan proglasio Danom bijelog štapa, sa ciljem podizanja svijesti građana o potrebama slijepih i slabovidnih osoba, kao i obavezi društvene zajednice u cjelini prema njima.

Inicijativa za korištenje bijelog štapa kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu pokrenuta je još 1930. godine, ali tek nakon Drugog svjetskog rata počinje se primjenjivati kao pomagalo za kretanje slijepih osoba.

Ovaj dan obilježit ćemo serijalom kratkih predavanja o temi slijepih i slabovidnih osoba, koja su pripremili naši vrijedni učenici.

Predavanja su  dostupna na našem YouTube kanalu i školskoj  FACEBOOK   stranici na sljedećim linkovima

PRVI  DIO  POGLEDAJTE      >>> OVDJE

DRUGI DIO POGLEDAJTE  >>>  OVDJE