Petak , studeni 24 2017
Početna / Istaknuto / Zadržavanje kihanja može da bude smrtonosno?
Portrait of young woman blowing nose

Zadržavanje kihanja može da bude smrtonosno?

Kihanje je jedan od odbrambenih mehanizama našeg organizma pomoću kog izbacujemo bakterije i viruse iz nosa.

Dok kišemo, vazduh kroz naše nozdrve leti brzinom do 160 kilometara na sat. Ako zaustavimo kihanje, taj pritisak vraća se u neki drugi dio tijela koji može da strada.

Koje sve negativne poslhedice zadržavanja kihanja mogu da nastanu ?

To je jak refleks i može prouzrokovati oštećenje bubne opne i može doći do povećanja pritiska iza očnih jabučica pa mogu pući kapilari u očima, objašnjava njujorški ljekar Erich Voigt za “Business Insider”.

Zaustavljanje kihanja može uticati i na gubitak sluha i izazvati jake vrtoglavice.

Zadržavanje kihanja može dovesti i do oštećenja dijafragme, a u najgorem slučaju dolazi do moždanog udara, što može biti smrtonosno.

Ljepota i zdravlje

O Ermin Kukić

PROTOKOL O POSTUPANJU U SLUČAJEVIMA NASILJA NAD DJECOM

JU Srednja medicinska škola u Tuzli pokrenula je niz aktivnosti za stvaranje uslova za sigurno …